Portable Electric Tire Inflator Air Pump 150PSI GP2
The GP2 portable electric air pump is a compact and smart inflation solution for daily portable use. With 150 PSI performance, touch-button control, dual large display, preset modes, and auto shut-off, it delivers a modern and convenient inflation experience. Its innovative design and multi-purpose use also make it suitable for gift channels, e-commerce platforms, automotive accessories retail, and cycling or outdoor product sales.
- Max Pressure: 150 PSI
- Application: Balls, Bicycles, Motorcycles, E-Bikes, Wheelchairs, Balance Vehicles, Car Tires
- Control Design: Touch Buttons
- Display & Control: Dual Large Display + 5 Preset Modes + Auto Shut-Off
- Extra Functions: Type-C Charging + Power Bank Function + Hose Storage
- :
Description
- [Touch Screen] Newo GP2 Compact Tire Inflator adopts a novel LCD touch screen, and its high-end appearance has won the German Red Dot Design Award! Compared with traditional digital pressure gauges, the smart large screen clearly displays all the function you need.
- [Dual Digital Display] Newo car tire inflator achieves dual display of tire pressure value and preset pressure value! Displays the current tire pressure after connecting the hose to the tire valve, and multiple scene preset modes with auto-stop function intelligently inflate to avoid over-inflation.
- [Intelligent Safety] Air compressor tire inflator adopts a new and upgraded motion protection system, which intelligently controls short circuit. It can work continuously wireless for 30 minutes. Built-in fan provides good heat dissipation, explosion-proof and high temperature resistance.
- [Rechargeable] This Portable air compressor can inflate the device without external power supply, getting rid of the annoying power cord. You can use the Type-C charging cable to charge in advance, and it only takes 2.5 hours to fully charge, , and there is a luminous indicator of the remaining power!
- [Thoughtful Design] The mini size is easy to carry, and the built-in bright LED light provides you with the convenience of emergency lighting. Hidden design of the inflation hose, the tire pump can be turned on and off by pulling the hose out (in).
Specification
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | GP2 |
| Product Type | Portable Electric Air Pump |
| Max Pressure | 150 PSI |
| Pressure Range | 0 to 150 PSI |
| Air Flow | 15 to 18 L/min |
| Battery Capacity | 2000mAh, 7.4V, 14.8Wh |
| Battery Protection Voltage | 8.4V / 6V |
| Charging Time | 2 to 3 Hours |
| Battery Cycle Life | 300 Cycles, 85% Original Capacity or Above |
| Motor Overcurrent Protection | Yes |
| Motor Type | Brushed Motor |
| Motor Service Life | 200 to 400 Hours |
| Motor Power | 35W |
| Charging Input Power | 10W |
| Cylinder Size | 14 Cylinder |
| Display | LCD Screen |
| Charging Port | Type-C |
| Charging Input | 5V/2A |
| Runtime | 15 to 20 min |
| Inflation Capacity | About 8 to 12 bicycle tires per full charge |
| Working Temperature | Minus 10°C to 45°C |
| Noise Level | 85dB or Below at 1 Meter |
| Product Size | 155 × 62 × 39 mm |
| Net Weight | 428g |
| Gross Weight | 528g |


Portable Tire Inflators
Electric Air Pumps
Electric Car Tyre Pumps
Electric Ball Pumps
Electric Bike Pump
SUP Air Pump







